Web Site Hızlandırma Teknikleri

).

Birçok kişinin hayali hiç şüphesiz bir web sitesi açmaktır. Her gün birçok kişi web sitesi açmak için domain almaktadır. Ancak web site sahipleri açtıkları siteleri nasıl hızlandıracaklarını bilmiyorlar. Biz bu yazımızda sizlere sitenizi nasıl hızlandıracağınızdan bahsedeceğiz. İsterseniz başlayalım.   

1-) Web site altyapısı

Web sitelerinde 2 tür altyapı bulunmaktadır. Bunlardan birisi statik diğeri ise dinamik altyapılı web sitelerdir. Yapacağınız web sitesinin amacı burada çok önemlidir. Eğer bir E-ticaret sitesi yapacaksanız sizin dinamik altyapıyı kullanmanız gerekmektedir. Eğer statik altyapı kullanırsanız sitenizde yavaşlamalar meydana gelecektir. Yok ben sadece haber sitesi gibi basit bir site istiyorum diyorsanız daha az koda ihtiyacınız olacağı için statik altyapıyı seçmeniz yerinde olacaktır.

2-) Hosting

Web sitemizi hızlandırmanın bir diğer yolu da Hosting seçimidir. Web sitesi oluşturduktan sonra yayınlamadan önce çok iyi bir hosting seçmelisiniz.  Hosting seçerken şu üç kurala dikkat edin.

1-) CPU Hızı

2-) Ram

3-) İnternet Hızı

Bunları iyi olan bir hosting almanız web sitenizin hiç yavaşlamamasını sağlayacaktır.

3-) CDN ( Content Delivery Network) uygulaması

İçerik dağıtım ağı anlamına gelen CDN bir web sitesinde yer alan resimleri, dosyaları, videoları ve kod satırlarını bir bulut sürücüsünde tutarak siteye uzak bir bölgeden giren kişilerin daha hızlı girmesine olanak sağlayan bir sunucu ağı sistemidir.

Web sitenizi yurtdışına açmak istiyorsanız ve sitenize kullanıcıların sorun yaşamadan hızlı girmesini istiyorsanız. Bu CDN uygulamasını mutlaka kullanmalısınız.

4-) Görsel optimizasyonu

Görseller web sitemizde çok fazla alan kaplayan dosyalardan birisidir. Sizin web sitenizde görsel açıdan ne kadar dosya varsa sitenizin açılması o kadar gecikecektir.  Bunu engellemek için ilk yapmanız gereken Screamingfrog uygulaması ile web sitenizde bulunan görsellerin boyutunu öğrenmek.

Daha sonra boyutu yüksek olan görsellerin boyutunu düşürmek gerekecek. Bunun için tinypng ve convertio uygulamalarına ihtiyacınız olacak. Bu sitelere resimleri yükleyerek boyutlarının küçülmesini sağlayabilirsiniz.

5-) TTFB (Time To First Byte)

Siz web sitesine bir istek gönderdiğinizde sizin bu isteğiniz sunucuya iletilir. Sunucuda o web sitesi ile ilgili dosyaları sizin bilgisayarınıza gönderir. İşte bu süreç arasındaki bekleme süresine TTFB denir. Bu süre elbette insanları olumsuz yönde etkiler. Bunu engellemek ve web sitenizi hızlandırmak için yapmanız gereken o süre arasına yükleniyor temalı bir görsel yüklemek. Bu insanların web sitenizde daha çok kalmasına sebep olacaktır.

6-) Dareboots

Web sitenizi hızlandırmanın bir diğer yolu da Dareboots uygulamasını kullanmak. Bu uygulama sizin web sitenizde bulunan hataları görmenizi sağlayan bir programdır. Bu hataları düzelterek web sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.         

TOP