Google Reklamların (Adwords) kalite puanları nasıl yükseltilir

Google Ads sitesinde bulunan kalite puanı sizin vermiş olduğunuz reklamların kalitesini görmek için kullanılan bir puandır. Bu puanlar sayesinde reklamlarınızın kalitesini görebilirsiniz. Google Ads de verilen yüksek teklifler sizi her zaman üst sıralarda yer almanızı sağlamaz. Siteye çok fazla para yatırmanız sizin zararınıza olacaktır. Burada yapmanız gereken bazı adımları izleyerek reklam puanınızı yükseltmektir. Peki, Google Reklamların (Adwords) kalite puanları nasıl yükseltilir? İşte cevabı…

Google Reklamların (Adwords) kalite puanları nasıl yükseltilir

1-) Anahtar kelime analizi

Anahtar kelime analizi puan arttırmada en etkili yöntemden birisidir. Çünkü anahtar kelimeler bizler için çok önemlidir. Kişi arama motoruna bir kelime yazdığı zaman bu kelimeler web sitenizi ve reklamlarınızı belirler. Bunun için anahtar kelime analizi mutlaka yapılmalıdır.

Bu konuda yapmanız gereken kullanıcıların en çok tercih ettiği anahtar kelimeleri tercih etmektir.

2-) Negatif anahtar kelimeler

Negatif kelimeler mutlaka reklam gruplarınıza eklemeniz gereken bir kelime grubudur. Bu anahtar kelimeler grubunu şunun için kullanıyoruz. Eğer sitemizde satışını gerçekleştirmediğiniz bir konu varsa onu negatif anahtar kelimelere ekleyerek puanınızı arttırabilirsiniz.

Mesela sitenizde 2.el satış yapmıyorsunuz. Bu konuda reklam almak istemiyorsanız Negatif anahtar kelimeler kısmına 2.el yazıp kaydediyorsunuz. Bunu yaparak 2.el arama yapan kişileri sitenizden engelliyorsunuz ve hedef kitlenize biraz daha yaklaşıyorsunuz.

3-) Kampanya oluşturun

Hedeflediğiniz reklam gruplarına yönelik çalışmalar yapın. Bu sayede arama ile reklam arasındaki ilişki düzeyi yükselir ve kullanıcılar sizi daha rahat bulur.

4-) Reklam metni oluşturun

Reklam metinleriniz mutlaka anahtar kelimeleriniz ile uyumlu olmalıdır. Reklam puanınızı arttırmanın bir yolu da budur.

5-) Açılış sayfası optimizasyonu

Açılış sayfanızın optimizasyonu kalite puanınızı mutlaka arttıracaktır. Eğer alaka düzeyi yüksek bir açılış sayfası tasarlarsanız bu sizin gerçekten kalite puanınızı arttıracaktır. Bu yüzden açılış sayfanızı hedef kitlenize göre analiz edip ona göre anahtar kelime yerleştirmelisiniz.

6-) Sayfanızın yükleme hızını düşürün

Eğer sayfalarınızın yüklenmesi çok uzun sürerse bu kalite puanınızı olumsuz etkileyecektir. Ziyaretçiler sayfanıza gelmek istemeyecektir. Bu yüzden web sitenizin yüklenme hızını optimize ederek sitenize daha çok takipçi çekmelisiniz.

Bunu yapmak için yapmanız gereken gereksiz videolarınızı resimlerinizi veya uzantılarınızı web sitenizden silmektir.

7-) Uzantılar

Kullanıcıların sitenizi daha iyi tanımaları için bazı bazı uzantılar ekleyebilirsiniz. Bu sizin puanınızı arttıracak ve insanların sitenizi bulmasını sağlayacaktır.

Mesela sitenize promosyon uzantısı veya telefon uzantısı ekleyerek ziyaretçileri sitenize çekebilirsiniz.

TOP